Místo dotací průvan
Tak zemědělci se opět chystají demonstrovat – tentokrát proto, že prý padesát miliard dotací ročně je málo. To je docela odvážné tvrzení – jaké akce by museli provádět všichni ti drobní podnikatelé a živnostníci, kteří žádné dotace nedostávají?
Dobrá, uvádí se, že dotace mají dostat jen ti zemědělci, kteří budou hospodařit šetrně. To zní rozumně – když už vyplácet veřejné prostředky soukromým subjektům, tak ve prospěch veřejného zájmu, jakým je ochrana životního prostředí, přírody nebo zvířat. Jenže realita je zcela jiná – dotace jsou vypláceny plošně a na dopady provozu zemědělských podniků se příliš nehledí.
Například Kralovická zemědělská dostala vloni od státu finanční injekci 18 milionů korun, přitom provozuje typický zvířecí velkochov pro 4 tisíce prasat, která podestýlku neuvidí nikdy v životě a slunce až škvírami náklaďáku cestou na jatka. V minulosti se také ukázalo, že firma opakovaně nenahlásila do integrovaného registru znečištění to, že ročně do ovzduší vypustí kolem 25 tun čpavku.
Penězovod vedoucí k zemědělcům zjevně funguje bez většího zřetele na způsob hospodaření a jeho dopady.
Agrárníci dále označili za kritickou situaci na trhu s mlékem. Logická úvaha je, že pokud je výroba mléka drahá, musí být podle toho vysoká i cena mléka „na krámu“. Jak známo, daně slouží k financování věcí veřejných a ke společenské solidaritě (např. s nemocnými). Proč bych ale já, který mléko nepiji, měl z daní doplácet nekonkurenceschopným zemědělcům, aby měli někteří spoluobčané mléko levnější, to mi opravdu není jasné.
Zemědělství by místo dotací potřebovalo spíš pořádný průvan. A nejen to české, ale i evropské.